Strona Główna  Założenia  O programie  Zagadnienia  Lekcje  Tips & Tricks  Linki  Autorzy  Kontakt   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia AutoCADa (opracowała Dagmara Cyra)

Historia AutoCada rozpoczęła się 9 kwietnia 1982 roku w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Grupa znajomych programistów i inżynierów postanowiła wreszcie urzeczywistnić swój plan i marzenia stworzenia programu do wspomagania rysowania dwuwymiarowego i trójwymiarowego . W domu jednego z założycieli, a zarazem pierwszego przyszłego prezesa, powstała mała firma nie mająca nazwy, lecz posiadająca w swoim dorobku kilka inżynierskich programików dla ówczesnych "maszyn".

Większość z nich po krótkim czasie egzystencji została przez ich twórców uśmiercona, lecz spośród pozostałych niewątpliwie wyróżniał się program MicroCAD, będący pierwowzorem ówczesnego AutoCADa. Sam MicroCAD był programem wspomagającym rysowanie 2D na 8-bitowym komputerze firmy IBM - Marinchip 9900 i oferowany był w cenie 15$ przy koszcie komputera wynoszącym 1000$. Tak powstała firma oferująca oprogramowanie CAD dla zwykłego użytkownika.

Sama nazwa firmy Autodesk została wybrana dość przypadkowo. Początkowo zakładano, że nazwa firmy będzie brzmiała "Desktop Solutions", lecz w ostatniej chwili przed targami COMDEX'82 postanowiono wypromować firmę pod nazwą Autodesk.

Podczas trwania targów firma Autodesk przedstawiła swój nowy produkt - komercyjną wersję programu AutoCAD w dwóch odsłonach: AutoCAD-80 na komputer CP/M-80, oraz AutoCAD-86 dla komputera firmy IBM-Victor 9000.

Pewnie nikt z pośród gromadki osób będących założycielami firmy Autodesk nie przypuszczał, że ich produkt tak bardzo zmieni i ukształtuje na wiele lat oprogramowanie z dziedziny zwanej Komputerowym Wspomaganiem Projektowania (CAD).

Lata 80-te to lata pełnego rozwoju AutoCADa. Zarówno sprzedaż, jak i ogromna popularność tego programu sprawiły, że w latach 1986, oraz 1987 magazyn Business Week przyznał firmie Autodesk tytuł najprężniej rozwijającej się firmy w Stanach Zjednoczonych. Dekada lat 80-tych w branży oprogramowania inżynierskiego dostępnego dla zwykłego użytkownika należy praktycznie do AutoCADa.Program stał się na tyle popularny, że zaczęto określać ten okres "dekadą AutoCADa".

AutoCAD to bez wątpienia najpopularniejszy program wspomagający projektowanie. AutoCAD zdominował nie tylko profesjonalne zastosowania projektowe, ale także środowisko uniwersyteckie - większość studentów kierunków technicznych miała styczność z tym oprogramowaniem.

 Co ciekawe, nawet w najnowszej wersji AutoCAD nie odcina się od swojej wieloletniej historii, zachowując klasyczne narzędzia, do których inżynierowie przywiązani są od lat - najlepszy przykład to wiersz poleceń na dole głównego okna AutoCADa.

Pierwotnie wykorzystywany był tylko przez mechaników, jednak z czasem został rozszerzony i aktualnie jest używany przez architektów i innych projektantów dzięki temu, że firma Autodesk rozszerzyła program o wiele specjalistycznych "nakładek" np.: AutoCAD Electrical, AutoCAD Mechanical, Mechanical Desktop, Architectural Desktop, Civil Design itp. AutoCAD jest w tym wypadku podstawą do której dołączone są biblioteki, funkcje, interfejsy specyficzne dla danej branży.

Ponieważ AutoCAD ma otwartą architekturę wiele zewnętrznych firm stworzyło własne nakładki. Przykładem może być AutoPLANT firmy Rebis (obecnie oddział firmy Bentley) przeznaczony do projektowania instalacji rurowych.

- 1982-AutoCAD 1.0 Na targach COMDEX w Las Vegas firma Autodesk zaprezentowała swoją pierwszą wersję AutoCAD-a.

- 1984-AutoCAD 2.0 Został wzbogacony o nowe polecenia i usunięto ograniczenia dotychczasowych poleceń.

- 1987-AutoCAD R9 Wypromowano pierwszą wersję wymagającą koprocesora matematycznego 80x87.

- 1992-AutoCAD R12 AutoCAD zmienił dotychczasowy wygląd. Znikło główne menu, po uruchomieniu programu od razu wyświetlane jest w trybie graficznym okno projektowe. 

- 1993-AutoCAD R13 Po raz pierwszy interfejs AutoCAD-a oparty jest na standardowych elementach interfejsu Windows i obsługuje technologię OLE.

 

 - 1994-AutoCAD R14 Został dodany nowy silnik graficzny, narzędzia do projektowania 3D, AutoSnap, pojawia się polecenie MTEXT. Do dzisiaj wielu projektantów pracuje z wersją R14.

 

 - 1999-AutoCAD 2000 Możliwość pracy z wieloma plikami jednocześnie, a także z częściami projektów. Pojawia się DesignCenter. Zmiany interfejsu,  dostosowujące program do możliwości Windows 98.

 

 

 - 2000-AutoCAD 2000i Został wzbogacony o  narzędzia do pracy zdalnej, publikowania rysunków w Internecie,   szybkiego pobierania projektów ze stron WWW.

 

 

 - 2001-AutoCAD 2002 Przede wszystkim postawiono na  pracę grupową: wymiana rysunków przez strony WWW i e-mail, nowy format DWF, nowe narzędzia do zarządzania i dystrybucji gotowych projektów. Pojawiła się obsługa języka XML.

 

 

 

 -   2003-AutoCAD 2004 Wersja 2004 wprowadza między innymi wiele zmian i  ulepszeń palet narzędzi oraz zwiększoną funkcjonalność Centrum danych projektowych. Dostępny jest również poprawiony Malarz formatów, ExpressTools (znane z wersji 2000), wypełnienia gradientowe i wiele usprawnień dotyczących tworzenia odnośników zewnętrznych.

 

 

 -   2004-AutoCAD 2005 W wersji 2005 wprowadzono wiele ulepszeń w interfejsie użytkownika oraz zwiększono funkcjonalność wielu narzędzi projektowych. Dodano również kilka nowych możliwości, które na pewno zostaną docenione nie tylko przez specjalistów wykorzystujących go w codziennej pracy, ale także przez tych, którzy dopiero poznają AutoCAD-a.

 

 

 - 2005-AutoCAD 2006. Funkcje, które zwiększają wydajność pracy:

- dynamiczne bloki,

- udoskonalone funkcje opisów i kreskowania,

- udoskonalony interfejs użytkownika,

- narzędzia migracji.

 

 

 -   2006-AutoCAD 2007. Modelowania 3D, oraz wizualizacja. Mamy między innymi możliwość interaktywnego wybierania płaszczyzny na której bedziemy chcieli pracować. Łatwiejsze w użyciu narzędzia do modelowania bryłowego. Oferuje zaawansowane możliwości renderingu i bogatą bibliotekę materiałów, można uzyskać doskonałe efekty wizualizacyjne. Wszystkie narzędzia dotyczące modelowania znajdziemy teraz na jednej wspólnej palecie, a ich intuicyjne ikony zadowolą również początkujących użytkowników programu.

 

 

 -   2007-AutoCAD 2008. Prezentacja Autodesk 2008. W dniu 22 lutego w Warszawskim hotelu Westin odbyła się oficjalna prezentacja nowej linii produktów firmy Autodesk o tradycyjnej już nazwie związanej z datą edycji - 2008. Prezentacji dokonał dyrektor zarządzający Autodesk Polska - Wojciech Jędrzejczak.

 

 

Opracowała Dagmara Cyra

 

      Źródła:

 

http://www.ecad.boo.pl

http://www.autodesk.com

http://www.autodesk.pl

http://pl.wikipedia.org

http://pixhost.eu/avaxhome/avaxhome/2007-07-27/autocadF2008ZBox.jpg

http://www.w-a.pl/2005/autocad_2006.jpg

http://www.freecovers.net/preview/0/ae1142d7cb939e606af601a393d7264e/big.jpg

http://frenchcover.iquebec.com/autocad_2000-front.jpg

http://www.edmsoftware.com/EDM%20page%20VERSION%202_files/r14comps.gif

 

 

Strona główna | Założenia | O programie | Zagadnienia | Lekcje | Tips & Tricks | Linki | Autorzy | Kontakt