Strona Główna  Założenia  O programie  Zagadnienia  Lekcje  Tips & Tricks  Linki  Autorzy  Kontakt   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wymiarowanie

AutoCAD oferuje duże możliwości wymiarowania rysunków, poniżej zostaną przedstawione podstawowe sposoby wymiarowania rysunku za pomocą różnych narzędzi.

 

1. Wymiarowanie  liniowe

Wymiarowanie liniowe stosowane jest do wymiarowania linii prostych. Możemy tu posługiwać się podstawowymi narzędziami wybieranych z paska wymiarów lub z zakładki Wymiary: Liniowy, Kontynuuj, Baza, Normalny (dopasowany).

 

Liniowy   

Tworzenie wymiaru liniowego odbywa się poprzez wskazanie dwóch punktów pomiędzy którymi wymiar ma być umieszczony, i wybraniu miejsca położenia samego wymiaru. Na poniższym rysunku wymiary były tworzone poprze zaznaczenie naroży rysunku, najpierw punkt P1 i P2, następnie wskazanie położenia wymiaru. Punkt P3 i P4 i ponowne wskazanie położenia nowego wymiaru. Analogicznie wymiar pomiędzy punktami P1 i P5.

 

 

Kontynuuj   

W tym wypadku mamy możliwość utworzenia łańcucha wymiarowego. Aby użyć tej opcji musimy wcześniej utworzyć przynajmniej jeden wymiar za pomocą opcji liniowy. Po utworzeniu pierwszego wymiaru pomiędzy punktami P1 i P2, wybieramy Kontynuuj i zaznaczamy uprzednio utworzony wymiar. Następnie zaznaczamy punkty do których mają zostać utworzone kolejne wymiary łańcucha, kolejno P3, P4 … P8

 

Baza   

Za pomocą narzędzia Baza możemy wykonać wymiarowanie od bazy. Podobnie jak poprzednio musimy na początku utworzyć pierwszy wymiar pomiędzy punktami P1 i P2. Następnie wybieramy polecenie Baza, zaznaczamy pierwszy wymiar i następnie kolejne punkty do których mają być poprowadzone wymiary.

 

Normalny   

Jeżeli chcemy zwymiarować długość krawędzi położonej pod pewnym kątem możemy użyć opcji Normalny. Podobnie jak w wymiarze liniowym, po wybraniu polecenia Normalny musimy wskazać dwa punkty, końce wymiarowanej krawędzi. W tym przypadku punkty P1 i P2.

 

 

2. Wymiarowanie okręgów i kątów

Do wymiarowania okręgów i kątów będziemy posługiwali się następującymi narzędziami: Średnica, Promień, Ucięty, Kątowy, Długość łuku.

 

Średnica   

Za pomocą tego narzędzia możemy zwymiarować średnicę okręgów. Po wybraniu polecenia Średnica zaznaczamy okręg, który chcemy zwymiarować i wskazujemy miejsce gdzie ma być umiejscowiony wymiar. Program AutoCAD automatycznie doda oznaczenie ø przed wartością wymiaru.

 

 

Promień   

Za pomocą tego narzędzia możemy zwymiarować promień okręgów. Po wybraniu polecenia Promień zaznaczamy okręg, który chcemy zwymiarować i wskazujemy miejsce gdzie ma być umiejscowiony wymiar. Program AutoCAD automatycznie doda oznaczenie R przed wartością wymiaru.

 

Ucięty   

Jeżeli chcemy zwymiarować łuk którego środek nie jest w polu rysunku możemy użyć narzędzia Ucięty. Po wybraniu tego narzędzia zaznaczamy łuk który ma być zwymiarowany, następnie wskazujemy miejsce od którego linia wymiarowa ma się zaczynać, i jej kształt.

 

 

 Kątowy   

Aby zwymiarować wymiar kątowy należy wybrać narzędzie Kątowy a następnie wybrać krawędzie kąta, który chcemy zwymiarować jak na rysunku A. Narzędzie to pozwala także na zwymiarowanie kąta który nie jest fizycznie przedstawiony za pomocą linii, jak na rysunku B. Aby to zrobić należy po wybraniu narzędzia wcisnąć Enter, a następnie jak na rysunku zaznaczyć środki okręgów 1, 2, 3.

 

 Długość łuku   

Aby zwymiarować długość łuku należy wybrać narzędzie Długość łuku , a następnie wskazać łuk, który chcemy zwymiarować. Kolejnym krokiem jest wybranie miejsca umieszczenia wymiaru.

 

 3. Wymiarowanie współrzędnych   

Dzięki funkcji współrzędne możemy dokładnie zwymiarować położenie poszczególnych punktów rysunku. Aby tego dokonać należy wybrać narzędzie Współrzędne, a następnie wybrać punkty które chcemy zwymiarować. Następnie przesuwając kursor wybieramy współrzędną która ma określać położenie punktu a następnie miejsce położenia wymiaru. Poniżej zwymiarowano punkty P1 i P2.

 

 

4. Edycja wymiarów   

Za pomocą narzędzia Edycja wymiarów możemy dokonać obrotu wymiaru lub pochylenia.

5. Obrót wymiarów

Aby obrócić wymiar należy wybrać narzędzie Edycja wymiaru z paska wymiar, następnie po przejechaniu kursorem na płaszczyznę roboczą wyświetli się menu opcji z których wybieramy Obrót. Następnie poprzez wskazanie dwóch punktów definiujemy kąt pod jakim wymiar ma być obrócony, a następnie wybieramy wymiar, który ma zostać obrócony i wciskamy enter.

6. Pochylenie wymiarów

Aby pochylić wymiar należy wybrać narzędzie Edycja wymiaru z paska wymiar, następnie po przejechaniu kursorem na płaszczyznę roboczą wyświetli się menu opcji z których wybieramy Pochyl. Następnie wskazujemy wymiar, który ma zostać pochylony zatwierdzamy wciskając enter. Kolejnym krokiem jest wskazanie dwóch punktów które zdefiniują nam kąt pochylenia.

 

 

7. Edycja tekstu wymiarowego   

Za pomocą narzędzia Edycja tekstu wymiarowego mamy możliwość zmiany położenia tekstu wymiaru. Po wybraniu narzędzia z paska Wymiar, wskazujemy wymiar który chcemy zmienić a następnie wskazujemy jego nowe położenie.

 

 

 

------------------------>powrót<------------------------

 

 
 

Strona główna | Założenia | O programie | Zagadnienia | Lekcje | Tips & Tricks | Linki | Autorzy | Kontakt